Wróżenie z kart klasycznych jest metodą, która jest znana od wielu lat. Posiada tym samym długą tradycję oraz wciąż wielu zwolenników, którzy posługują się tą metodą przepowiadania przyszłości., teraźniejszości oraz analizowania przeszłości.

Osoby, które chcą zagłębić tajemnicy, jakie są związane z wróżeniem, zazwyczaj wybierają niezwykłe karty tarota. Jednakże odpowiednia interpretacja kart oraz określenie czasu przy tej talii wymaga tego, aby mieć sporą wprawę oraz doświadczenie. Talie kart tarota stanowią zazwyczaj bardzo dużą inwestycję. Jest to problem głównie dla osób, które nie do końca jeszcze wiedzą, jak odnaleźć się w przepowiadaniu przyszłości. Z kolei karty klasyczne znajduję się w większości domów. Nie wymagają więc specjalnego zakupu. Istotne jest również to, iż są one ściśle powiązane z kartami tarota. Bardzo ważne jest to, żeby przemyśleć to, czego oczekujemy od naszych kart. Jeśli chcemy, aby określały one czas, to powinniśmy wybrać klasyczne.

Pochodzenie talii kart klasycznych nie jest zbytnio znane. Zakłada się jednak, iż historia sięga X wieku, a powstała w Chinach. Talia kart klasycznych jest złożona z 52 kart. Odpowiada to liczbie tygodni w roku, dlatego właśnie sugeruje jej związek z astrologią. Dodatkowo mamy tutaj do czynienia z jokerami. Karty zostały podzielone na cztery kolory, takie jak: trefl, kier, karo oraz pik. Możemy wyróżnić karty dworskie, w skład których wchodzi: dama, walet, król i karty numeryczne – od dwójki aż do dziesiątki. As zazwyczaj może występować jako pierwsza karta albo znajdować się zaraz za królem. Układ ten symbolizuje nieskończoność, gdyż nie ma ani początku ani końca. Z kolei jeśli chodzi o kolory, to są one odpowiednikami astrologicznych trygonów. Z tego powodu trefl wiąże się z trygonem ognia, pik – powietrza, kier – wody, a karo – ziemi.

W momencie, kiedy rozpoczynamy wróżenie, to wybierzmy talię kart, która właśnie nas reprezentuje. Jeżeli wróży kobieta, to będzie to dama. Mężczyzna z kolei powinien wybrać króla. Walet oznacza osobę, która jest jeszcze bardzo młoda i najczęściej mamy tutaj do czynienia z dzieckiem. Jeżeli cechują nas jasne oczy i blond włosy, to powinniśmy wybrać kartę karo. Piki są stworzone dla tych, którzy mają ciemne włosy i oczy. Z kolei osoby, które posiadają rudy odcień włosów albo kasztanowy – powinny wybrać trefle.

Druga karta z pary król – dama pokazuje naszego obecnego albo przyszłego partnera. Zasada ta także dotyczy osób, które są odmiennej orientacji. Rozróżnienie to ułatwi interpretacje rozkładów. Pamiętajmy, że jeśli farbujemy włosy, to powinniśmy wybrać według naszego odcienia naturalnego.

Kolory, które nas określają, mogą sporo powiedzieć o naszym usposobieniu. Trefle są niesamowicie żywiołowe oraz energiczne. Bardzo często podejmują działania, które są nieprzemyślane. Ponad to są uczuciowi, jak i życzliwi. Piki to osoby silne, zdecydowane. Ale posiadają skłonność do melancholii. Karo pokazują nam osoby bardzo ambitne i wykształcone. Niestety także materialistyczne. Kiery są niezwykle ciepłe i przyjaźnie nastawione do otoczenia.

Karty mają wiele znaczeń. Tak naprawdę każda z nich posiada swoje indywidualne. Podczas interpretacji trzeba wziąć pod uwagę, jakie jest ich ułożenie w danym rozkładzie. Niejednokrotnie bywa tak, iż sąsiednia karta można zmienić w sposób zasadniczy kontekst odczytywanej akurat karty.